Samen met de certificerende instellingen en omgevingsdiensten ziet de ILT erop toe dat reinigers volgens de regels van het Besluit bodemkwaliteit werken. Ook geeft de ILT toestemming voor de import en export van vervuilde grond en TGG.
In 2016 krijgt de ILT de eerste signalen binnen dat er problemen zijn met de kwaliteit van TGG. Er zijn 4 thermische reinigers in Nederland, waarvan 2 op grote schaal een mengsel van grond en asfalt reinigen. De ILT stelde toen vast dat 1 van deze 2 bedrijven de regels voor het reinigingsproces onvoldoende naleeft. Nadat de ILT in 2017 een last onder dwangsom oplegt, past dit bedrijf haar reinigingsproces aan. Het andere bedrijf heeft dit inmiddels ook gedaan.
De ILT wil dat de kwaliteit en de eigenschappen van de bestaande voorraad TGG en de nieuw te produceren TGG op een betrouwbare manier wordt vastgesteld. Daartoe beoordeelt de ILT de bemonstering van de bestaande voorraad. Ook maakt de ILT met andere toezichthouders afspraken maken over de invulling van het toezicht op de 4 reinigers, zodat de kwaliteit van nieuw te produceren TGG en aanverwante materialen adequaat blijft.