Handhavingsrapportage Rotterdam The Hague Airport 2024

Voor alle regionale luchthavens in Nederland gelden geluidsnormen en regels voor het gebruik van de luchthaven. Zo ook voor Rotterdam The Hague Airport (RTHA). Na afloop van ieder gebruiksjaar stelt de Luchtvaartautoriteit van de Inspectie Leefomgeving en Transport (ILT-Luchtvaartautoriteit) een handhavingsrapportage op waarin de resultaten van het toezicht staan. Deze handhavingsrapportage RTHA gaat over het gebruiksjaar 2024 (1 november 2023 tot en met 31 oktober 2024). 

Daarnaast zijn er voor RTHA aanvullende regels voor het gebruik van de vertrekroutes. Die regels zijn ingesteld zodat er zo min mogelijk over bewoond gebied gevlogen wordt. De ILT-Luchtvaartautoriteit controleert of RTHA en de partijen die vluchten uitvoeren op RTHA zich aan de geluidsnormen en regels houden.

Gebeurt dat niet, dan kan de ILT-Luchtvaartautoriteit maatregelen nemen en dwangsommen of boetes opleggen. Na afloop van ieder gebruiksjaar (de periode 1 november tot en met 31 oktober van het daaropvolgende jaar) stelt de ILT-Luchtvaartautoriteit een handhavingsrapportage op waarin de resultaten van het toezicht staan. Deze handhavingsrapportage RTHA gaat over het gebruiksjaar 2024 (1 november 2023 tot en met 31 oktober 2024). Deze handhavingsrapportage doet verslag van het toezicht op milieu-onderwerpen. De infrastructuur- en veiligheidsonderwerpen vallen buiten de reikwijdte van deze rapportage.

Samenvatting

  • De geluidsgrenswaarden zijn niet overschreden.
  • Er zijn 1.262 nachtvluchten op de luchthaven uitgevoerd. Dat zijn 11 nachtvluchten meer dan in het gebruiksjaar 2023. Van de 1.262 nachtvluchten hadden 716 vluchten (53%) betrekking op spoedeisende hulpverlening. Van de 1.262 nachtvluchten heeft de ILT-Luchtvaartautoriteit voor 16 vluchten nadere informatie opgevraagd en ontvangen. Hierbij is een onrechtmatigheid geconstateerd voor wat betreft een landing door Corendon Nederland tussen 0:00 en 1:00 uur. De ILT-Luchtvaartautoriteit heeft hiervoor een waarschuwingsbrief gestuurd.
  • Er vonden 126 militaire vluchten op de luchthaven plaats, waarvan 5 in de nacht. Op de luchthaven is incidenteel gebruik door militaire luchtvaartuigen toegestaan.
  • De ILT-Luchtvaartautoriteit heeft 163 afwijkingen van vertrekroutes onderzocht. In 1 van de onderzochte gevallen was een vliegtuig van Pegasus Airlines van de vertrekroute afgeweken zonder dat daarvoor opdracht was gegeven door Luchtverkeersleiding Nederland (LVNL). De LT-Luchtvaartautoriteit heeft daarvoor een waarschuwingsbrief gestuurd. In alle overige onderzochte gevallen waren de routeafwijkingen het gevolg van instructies van de luchtverkeersleiding voor een veilige vluchtuitvoering.